Problem Set: Ratios and Rates

Write a Ratio as a Fraction

In the following exercises, write each ratio as a fraction.

  1. 2020 to 3636

  2. 2020 to 3232
  3. 4242 to 4848

  4. 4545 to 5454
  5. 4949 to 2121

  6. 5656 to 1616
  7. 8484 to 3636

  8. 6.46.4 to 0.80.8
  9. 0.560.56 to 2.82.8

  10. 1.261.26 to 4.24.2
  11. 123123 to 256256

  12. 134134 to 258258
  13. 416416 to 313313

  14. 535535 to 335335
  15. $18$18 to $63$63

  16. $16$16 to $72$72
  17. $1.21$1.21 to $0.44$0.44

  18. $1.38$1.38 to $0.69$0.69
  19. 2828 ounces to 8484 ounces

  20. 3232 ounces to 128128 ounces
  21. 1212 feet to 4646 feet

  22. 1515 feet to 5757 feet
  23. 246246 milligrams to 4545 milligrams

  24. 304304 milligrams to 4848 milligrams
  25. total cholesterol of 175175 to HDL cholesterol of 4545

  26. total cholesterol of 215215 to HDL cholesterol of 5555
  27. 2727 inches to 11 foot

  28. 2828 inches to 11 foot
  29. 2828 to 40405656 to 3232

  30. 3.53.5 to 0.50.5
  31. 1.21.2 to 1.81.8

  32. 134to158134to158
  33. 213to514213to514

  34. 6464 ounces to 3030 ounces
  35. 2828 inches to 33 feet

Write a Rate as a Fraction

In the following exercises, write each rate as a fraction.

  1. 140140 calories per 1212 ounces

  2. 180180 calories per 1616 ounces
  3. 8.28.2 pounds per 33 square inches

  4. 9.59.5 pounds per 44 square inches
  5. 488488 miles in 77 hours

  6. 527527 miles in 99 hours
  7. $595$595 for 4040 hours

  8. $798$798 for 4040 hours
  9. 180180 calories per 88 ounces
  10. 9090 pounds per 7.57.5 square inches

  11. 126126 miles in 44 hours
  12. $612.50$612.50 for 3535 hours

Find Unit Rates

Exercise 1

In the following exercises, find the unit rate. Round to two decimal places, if necessary.

    1. 140140 calories per 1212 ounces

    2. 180180 calories per 1616 ounces
    3. 8.28.2 pounds per 33 square inches

    4. 9.59.5 pounds per 44 square inches
    5. 488488 miles in 77 hours

    6. 527527 miles in 99 hours
    7. $595$595 for 4040 hours

    8. $798$798 for 4040 hours
    9. 576576 miles on 1818 gallons of gas

    10. 435435 miles on 1515 gallons of gas
    11. 4343 pounds in 1616 weeks

    12. 5757 pounds in 2424 weeks
    13. 4646 beats in 0.50.5 minute

    14. 5454 beats in 0.50.5 minute
    15. 180180 calories per 88 ounces
    16. 9090 pounds per 7.57.5 square inches

    17. 126126 miles in 44 hours
    18. $612.50$612.50 for 3535 hours

Exercise 2

    1. The bindery at a printing plant assembles 96,00096,000 magazines in 1212 hours. How many magazines are assembled in one hour?

    2. The pressroom at a printing plant prints 540,000540,000 sections in 1212 hours. How many sections are printed per hour?

Find Unit Price

Exercise 1

In the following exercises, find the unit price. Round to the nearest cent.

    1. Soap bars at 88 for $8.69$8.69

    2. Soap bars at 44 for $3.39$3.39
    3. Women’s sports socks at 66 pairs for $7.99$7.99

    4. Men’s dress socks at 33 pairs for $8.49$8.49
    5. Snack packs of cookies at 1212 for $5.79$5.79

    6. Granola bars at 55 for $3.69$3.69
    7. CD-RW discs at 2525 for $14.99$14.99

    8. CDs at 5050 for $4.49$4.49
    9. t-shirts: 33 for $8.97$8.97
    10. Highlighters: 66 for $2.52$2.52

    11. An office supply store sells a box of pens for $11$11. The box contains 1212 pens. How much does each pen cost?
    12. Anna bought a pack of 88 kitchen towels for $13.20$13.20. How much did each towel cost? Round to the nearest cent if necessary.

Exercise 2

    1. The grocery store has a special on macaroni and cheese. The price is $3.87$3.87 for 33 boxes. How much does each box cost?

    2. The pet store has a special on cat food. The price is $4.32$4.32 for 1212 cans. How much does each can cost?

Exercise 3

In the following exercises, find each unit price and then identify the better buy. Round to three decimal places.

    1. Mouthwash, 50.7ounce50.7ounce size for $6.99$6.99 or 33.8ounce33.8ounce size for $4.79$4.79

    2. Toothpaste, 66 ounce size for $3.19$3.19 or 7.8ounce7.8ounce size for $5.19$5.19
    3. Breakfast cereal, 1818 ounces for $3.99$3.99 or 1414 ounces for $3.29$3.29

    4. Breakfast Cereal, 10.710.7 ounces for $2.69$2.69 or 14.814.8 ounces for $3.69$3.69
    5. Ketchup, 40ounce40ounce regular bottle for $2.99$2.99 or 64ounce64ounce squeeze bottle for $4.39$4.39

    6. Mayonnaise 15ounce15ounce regular bottle for $3.49$3.49 or 22ounce22ounce squeeze bottle for $4.99$4.99
    7. Cheese $6.49$6.49 for 11 lb. block or $3.39$3.39 for 1212 lb. block

    8. Candy $10.99$10.99 for a 11 lb. bag or $2.89$2.89 for 1414 lb. of loose candy
    9. Shampoo: 1212 ounces for $4.29$4.29 or 2222 ounces for $7.29?$7.29?
    10. Vitamins: 6060 tablets for $6.49$6.49 or 100100 for $11.99?$11.99?

Translate Phrases to Expressions with Fractions

In the following exercises, translate the English phrase into an algebraic expression.

    1. 793793 miles per pp hours

    2. 7878 feet per rr seconds
    3. $3$3 for 0.50.5 lbs.

    4. j beats in 0.5 minutes
    5. 105 calories in x ounces

    6. 400 minutes for m dollars
    7. the ratio of y and 5x

    8. the ratio of 12x and y
    9. 535 miles per hhours
    10. a adults to 45 children

    11. the ratio of 4y and the difference of x and 10
    12. the ratio of 19 and the sum of 3 and n

Everyday Math

Everyday math

  1. One elementary school in Ohio has 684 students and 45 teachers. Write the student-to-teacher ratio as a unit rate.

  2. The average American produces about 1,600 pounds of paper trash per year (365 days). How many pounds of paper trash does the average American produce each day? (Round to the nearest tenth of a pound.)
  3. A popular fast food burger weighs 7.5 ounces and contains 540 calories, 29 grams of fat, 43 grams of carbohydrates, and 25 grams of protein. Find the unit rate of ⓐ calories per ounce ⓑ grams of fat per ounce ⓒ grams of carbohydrates per ounce ⓓ grams of protein per ounce. Round to two decimal places.

  4. A 16ounce chocolate mocha coffee with whipped cream contains 470 calories, 18 grams of fat, 63 grams of carbohydrates, and 15 grams of protein. Find the unit rate of ⓐ calories per ounce ⓑ grams of fat per ounce ⓒ grams of carbohydrates per ounce ⓓ grams of protein per ounce.

 

Writing Exercises

  1. Would you prefer the ratio of your income to your friend’s income to be 3/1 or 1/3? Explain your reasoning.
    Answers will vary.
  2. The parking lot at the airport charges $0.75 for every 15 minutes. ⓐ How much does it cost to park for 1 hour? ⓑ Explain how you got your answer to part ⓐ. Was your reasoning based on the unit cost or did you use another method?
  3. Kathryn ate a 4ounce cup of frozen yogurt and then went for a swim. The frozen yogurt had 115 calories. Swimming burns 422 calories per hour. For how many minutes should Kathryn swim to burn off the calories in the frozen yogurt? Explain your reasoning.
    Answers will vary.
  4. Mollie had a 16ounce cappuccino at her neighborhood coffee shop. The cappuccino had 110 calories. If Mollie walks for one hour, she burns 246 calories. For how many minutes must Mollie walk to burn off the calories in the cappuccino? Explain your reasoning.

Contribute!

Did you have an idea for improving this content? We’d love your input.

Improve this pageLearn More