Problem Set: Ratios and Rates

Write a Ratio as a Fraction

In the following exercises, write each ratio as a fraction.

  1. 20 to 36

  2. 20 to 32
  3. 42 to 48

  4. 45 to 54
  5. 49 to 21

  6. 56 to 16
  7. 84 to 36

  8. 6.4 to 0.8
  9. 0.56 to 2.8

  10. 1.26 to 4.2
  11. 123 to 256

  12. 134 to 258
  13. 416 to 313

  14. 535 to 335
  15. $18 to $63

  16. $16 to $72
  17. $1.21 to $0.44

  18. $1.38 to $0.69
  19. 28 ounces to 84 ounces

  20. 32 ounces to 128 ounces
  21. 12 feet to 46 feet

  22. 15 feet to 57 feet
  23. 246 milligrams to 45 milligrams

  24. 304 milligrams to 48 milligrams
  25. total cholesterol of 175 to HDL cholesterol of 45

  26. total cholesterol of 215 to HDL cholesterol of 55
  27. 27 inches to 1 foot

  28. 28 inches to 1 foot
  29. 28 to 4056 to 32

  30. 3.5 to 0.5
  31. 1.2 to 1.8

  32. 134to158
  33. 213to514

  34. 64 ounces to 30 ounces
  35. 28 inches to 3 feet

Write a Rate as a Fraction

In the following exercises, write each rate as a fraction.

  1. 140 calories per 12 ounces

  2. 180 calories per 16 ounces
  3. 8.2 pounds per 3 square inches

  4. 9.5 pounds per 4 square inches
  5. 488 miles in 7 hours

  6. 527 miles in 9 hours
  7. $595 for 40 hours

  8. $798 for 40 hours
  9. 180 calories per 8 ounces
  10. 90 pounds per 7.5 square inches

  11. 126 miles in 4 hours
  12. $612.50 for 35 hours

Find Unit Rates

Exercise 1

In the following exercises, find the unit rate. Round to two decimal places, if necessary.

    1. 140 calories per 12 ounces

    2. 180 calories per 16 ounces
    3. 8.2 pounds per 3 square inches

    4. 9.5 pounds per 4 square inches
    5. 488 miles in 7 hours

    6. 527 miles in 9 hours
    7. $595 for 40 hours

    8. $798 for 40 hours
    9. 576 miles on 18 gallons of gas

    10. 435 miles on 15 gallons of gas
    11. 43 pounds in 16 weeks

    12. 57 pounds in 24 weeks
    13. 46 beats in 0.5 minute

    14. 54 beats in 0.5 minute
    15. 180 calories per 8 ounces
    16. 90 pounds per 7.5 square inches

    17. 126 miles in 4 hours
    18. $612.50 for 35 hours

Exercise 2

    1. The bindery at a printing plant assembles 96,000 magazines in 12 hours. How many magazines are assembled in one hour?

    2. The pressroom at a printing plant prints 540,000 sections in 12 hours. How many sections are printed per hour?

Find Unit Price

Exercise 1

In the following exercises, find the unit price. Round to the nearest cent.

    1. Soap bars at 8 for $8.69

    2. Soap bars at 4 for $3.39
    3. Women’s sports socks at 6 pairs for $7.99

    4. Men’s dress socks at 3 pairs for $8.49
    5. Snack packs of cookies at 12 for $5.79

    6. Granola bars at 5 for $3.69
    7. CD-RW discs at 25 for $14.99

    8. CDs at 50 for $4.49
    9. t-shirts: 3 for $8.97
    10. Highlighters: 6 for $2.52

    11. An office supply store sells a box of pens for $11. The box contains 12 pens. How much does each pen cost?
    12. Anna bought a pack of 8 kitchen towels for $13.20. How much did each towel cost? Round to the nearest cent if necessary.

Exercise 2

    1. The grocery store has a special on macaroni and cheese. The price is $3.87 for 3 boxes. How much does each box cost?

    2. The pet store has a special on cat food. The price is $4.32 for 12 cans. How much does each can cost?

Exercise 3

In the following exercises, find each unit price and then identify the better buy. Round to three decimal places.

    1. Mouthwash, 50.7ounce size for $6.99 or 33.8ounce size for $4.79

    2. Toothpaste, 6 ounce size for $3.19 or 7.8ounce size for $5.19
    3. Breakfast cereal, 18 ounces for $3.99 or 14 ounces for $3.29

    4. Breakfast Cereal, 10.7 ounces for $2.69 or 14.8 ounces for $3.69
    5. Ketchup, 40ounce regular bottle for $2.99 or 64ounce squeeze bottle for $4.39

    6. Mayonnaise 15ounce regular bottle for $3.49 or 22ounce squeeze bottle for $4.99
    7. Cheese $6.49 for 1 lb. block or $3.39 for 12 lb. block

    8. Candy $10.99 for a 1 lb. bag or $2.89 for 14 lb. of loose candy
    9. Shampoo: 12 ounces for $4.29 or 22 ounces for $7.29?
    10. Vitamins: 60 tablets for $6.49 or 100 for $11.99?

Translate Phrases to Expressions with Fractions

In the following exercises, translate the English phrase into an algebraic expression.

    1. 793 miles per p hours

    2. 78 feet per r seconds
    3. $3 for 0.5 lbs.

    4. j beats in 0.5 minutes
    5. 105 calories in x ounces

    6. 400 minutes for m dollars
    7. the ratio of y and 5x

    8. the ratio of 12x and y
    9. 535 miles per hhours
    10. a adults to 45 children

    11. the ratio of 4y and the difference of x and 10
    12. the ratio of 19 and the sum of 3 and n

Everyday Math

Everyday math

  1. One elementary school in Ohio has 684 students and 45 teachers. Write the student-to-teacher ratio as a unit rate.

  2. The average American produces about 1,600 pounds of paper trash per year (365 days). How many pounds of paper trash does the average American produce each day? (Round to the nearest tenth of a pound.)
  3. A popular fast food burger weighs 7.5 ounces and contains 540 calories, 29 grams of fat, 43 grams of carbohydrates, and 25 grams of protein. Find the unit rate of ⓐ calories per ounce ⓑ grams of fat per ounce ⓒ grams of carbohydrates per ounce ⓓ grams of protein per ounce. Round to two decimal places.

  4. A 16ounce chocolate mocha coffee with whipped cream contains 470 calories, 18 grams of fat, 63 grams of carbohydrates, and 15 grams of protein. Find the unit rate of ⓐ calories per ounce ⓑ grams of fat per ounce ⓒ grams of carbohydrates per ounce ⓓ grams of protein per ounce.

 

Writing Exercises

  1. Would you prefer the ratio of your income to your friend’s income to be 3/1 or 1/3? Explain your reasoning.
    Answers will vary.
  2. The parking lot at the airport charges $0.75 for every 15 minutes. ⓐ How much does it cost to park for 1 hour? ⓑ Explain how you got your answer to part ⓐ. Was your reasoning based on the unit cost or did you use another method?
  3. Kathryn ate a 4ounce cup of frozen yogurt and then went for a swim. The frozen yogurt had 115 calories. Swimming burns 422 calories per hour. For how many minutes should Kathryn swim to burn off the calories in the frozen yogurt? Explain your reasoning.
    Answers will vary.
  4. Mollie had a 16ounce cappuccino at her neighborhood coffee shop. The cappuccino had 110 calories. If Mollie walks for one hour, she burns 246 calories. For how many minutes must Mollie walk to burn off the calories in the cappuccino? Explain your reasoning.

Contribute!

Did you have an idea for improving this content? We’d love your input.

Improve this pageLearn More