What you’ll learn to do: Evaluate and simplify rational expressions
A pastry shop has fixed costs of $280 per week and variable costs of $9 per box of pastries. The shop’s costs per week in terms of x, the number of boxes made, is 280+9x. We can divide the costs per week by the number of boxes made to determine the cost per box of pastries.
280+9xx
Notice that the result is a polynomial expression divided by a second polynomial expression. In this section, we will explore quotients of polynomial expressions.
Candela Citations
CC licensed content, Original
- Revision and Adaptation. Provided by: Lumen Learning. License: CC BY: Attribution
CC licensed content, Shared previously
- College Algebra. Authored by: Abramson, Jay et al.. Provided by: OpenStax. Located at: http://cnx.org/contents/9b08c294-057f-4201-9f48-5d6ad992740d@5.2. License: CC BY: Attribution. License Terms: Download for free at http://cnx.org/contents/9b08c294-057f-4201-9f48-5d6ad992740d@5.2
CC licensed content, Specific attribution
- College Algebra. Authored by: OpenStax College Algebra. Provided by: OpenStax. Located at: http://cnx.org/contents/9b08c294-057f-4201-9f48-5d6ad992740d@3.278:1/Preface. License: CC BY: Attribution